“Partycypacja społeczna? I pan w to wierzy?”
Żyją w różnych miastach Zagłębia, często od urodzenia. Pamiętają lepsze jak i gorsze okresy i od podszewki znają jego potrzeby. Chcą mieć wpływ na to jak wygląda obecnie. Często jednak nie wiedzą, gdzie zgłosić swoje propozycje zmian, a przede wszystkim jak zrobić to skutecznie.
Niedawno w ramach inicjatywy „Zagłębiowska mapa potrzeb” odwiedziliśmy seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Szybikowej 8 w Sosnowcu, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Chcemy udzielić realnego wsparcia osobom starszym w naprawieniu niedoskonałości jakie panują w okolicach ich miejsca zamieszkania.
Wspomniane już petycje, konsultacje społeczne, referendum czy budżet obywatelski z pewnością nie są instrumentami idealnymi, jednak nadal pozostają niezwykle istotne. Trzeba tylko postarać się, by zachęcić ludzi by znowu “chciało im się chcieć” brać w tym udział, by zobaczyli, że ich działania faktycznie mają sens, realnie oddziałują na rzeczywistość. Przykładowo w przypadku konsultacji społecznych problem często nie leży w samej ich istocie, co bardziej w sposobie zorganizowania. Dotychczas zgodnie z prawem o zamiarze ich zorganizowania wystarczy poinformować na stronie internetowej urzędu oraz wywiesić ogłoszenie w samym budynku. W ten sposób wielu mieszkańców nawet nie ma możliwości dowiedzenia się o tym fakcie, gdyż albo nie posiada dostępu do internetu lub nie ma do załatwienia w tym czasie żadnej sprawy w urzędzie. A raczej nikt nie odwiedza placówek urzędowych “bez okazji”, w ramach spaceru.
Podczas kolejnego spotkania seniorzy wyruszą na spacer badawczy, by swoje potrzeby móc zidentyfikować “w terenie”. Wszystko to ma przysłużyć się do stworzenia mapy potrzeb, a następnie sformułowania na tej podstawie petycji do lokalnych władz. Co bardzo ważne, swoje uwagi przekażą również osobiście na specjalnie zorganizowanym spotkaniu.
Zapraszamy do przeczytania całego artykułu opisującego wspomniane spotkanie: https://zaglebiemlodych.pl/partycypacja-spoleczna-i-pan-w-to-wierzy/
Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.